Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Özgenerden Açıklama

Türkiye Süper Ligi ile İlgili Tahminler Yorumlar ve Analizler.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Özgenerden Açıklama

#705 Mesaj | FReeBoY | 09 Ağu 2009 14:20

Özgener: "Futbol heyecanının doruğa çıkacağı bir lig yaşacağız" 07.08.2009

Değerli futbolseverler;

Turkcell Süper Lig'in 2009-2010 sezonu bu hafta sonu oynanacak karşılaşmalar ile başlıyor.

52'nci sezonuna merhaba diyen Süper Ligimizde yeni umutlar, yeni beklentiler ve yeni hedeflere yelken açan 18 takım, 34 hafta boyunca en üst düzeyde rekabet edecek.

Türk ve dünya futbolunda her yıl açılış konuşmaları yapılır, iyi dilekler paylaşılır? Ligler başlarken herkesin ortak dileği dostluk ve fair-play'in tam anlamıyla hissedildiği, sakatlıkların, çirkin olayların hiç yaşanmadığı bir sezondur. Hep beraber, futbolumuzun geliştiği, önemli başarılar yakaladığı bir sezon dileriz. Sonra lig başlar ve futbol ailesinin büyük bir bölümü, rekabet, şampiyonluk ve ligde kalma yarışı içinde bu dilekleri unutmaya başlar?

DOSTLUK VE İYİ NİYET TÜM SEZON SÜRSÜN

Benim bu sezonki en önemli dileğim, "sezon başında dile getirilen temennilerin hiçbir dönem unutulmaması" olacak. Futbolun birleştirici yönleri, dostluk mesajları, sadece sezon başında hatırlanan sözler olarak kalmasın. Futbol ailesinin her ferdi, sezon devam ederken de birinci önceliği "güzel futbol"a versin.

Tüm futbol ailesi olarak 2009-2010 sezonunda da sahalarda ter döken futbolcularımızdan ve onların daha iyi performans göstermesi için çalışan teknik kadrolarımızdan "güzel futbol" bekliyoruz. Ancak burada kritik ve mutlaka yanıtlanması gereken bir soru karşımıza çıkıyor: "Futbol ailesinin geri kalanı olarak futbolcu ve teknik kadrolarımıza bu konuda ne kadar yardımcı oluyoruz?"? Bu sorunun yanıtını gönül rahatlığıyla "iyimser" bir şekilde verebildiğimiz zaman, futbolumuz çok farklı bir yerde olacak.

Futbol güzel olduğu kadar "adaletli" bir oyundur? Futbola ne verirseniz, onu alırsınız? Tesadüfi başarılar kısa vadeli olarak kalır. Futbolculardan devamlı büyük başarılar bekliyorsanız, saha dışındaki yapılanmaları da uluslararası standartlara taşımalısınız. Türkiye Futbol Federasyonu olarak göreve geldiğimiz ilk günden beri, hedeflerimizi bu yönde koyduk? Ülkemizin en çok sporu olan futbolda parlak geleceği sağlamak uzun vadeli yatırımlarla olur. Son 2 yılda gerçekleştirilen dev projeler, Türkiye'yi futbolcu ithal eden bir ülke olmaktan çıkarıp futbolcu ihracatı yapan bir ekol olma yoluna sokacaktır.

Futbol ailesinin tüm fertlerinin temiz ve güzel futboldan başka bir isteğinin olmadığını düşünüyorum. Özellikle hakemlerimizin geçtiğimiz yıl bu konuda büyük bir çaba harcadığını, güzel futbolu destekleyen ve çirkinlikleri gölgeleyen kararlara cesaretle imza attıklarını gördüm. Yöneticilerimizden, hakemleri sadece "eleştiri" yaparken akıllarına getirmemelerini, onların doğru ve cesur kararlarını da alkışlamalarını rica ediyorum?

REKABETÇİ OLDUĞU KADAR KALİTELİ BİR LİG

Futbolumuzun son 20 yılda yaptığı atılımlar ortada. 2-3 şanssız olay dışında hep ilerleme, büyüme ve gelişme yaşandı. Çünkü bu gelişmeye inanmış tüm futbol ailesinin belli bir bölümü, uluslararası alanda da Türk futbolunun gücünü gösterebileceğini düşünüyor, her yıl daha büyük hedeflere odaklanıyor.

Bu yıl hazırlık ve transfer döneminde kulüplerimizde büyük hedeflere odaklanmanın ışıklarını gördük. Turkcell Süper Lig'de uluslararası standartlara sahip oyuncu sayısı arttı. Takımlarımızda önemli teknik adamlar göreve geldi. Kulüplerimiz sadece uluslararası düzeyde oyuncular ve teknik kadroları getirmek için değil, yönetim sistemlerini de dünya standartlarına taşımak için çalışmalar başlattılar.

Bu adımlar, rekabetin üst düzeyde olduğu ligimizde kalite çıtasının da yükseltilmesi ve Avrupa'nın önemli ligleri ile aynı seviyeye gelmesi yolunda önemli bir ivme sağlayacaktır.

Futbol ekonomisinin büyütülmesini her zaman ana öncelikleri arasında tutan bizler için, Türk futbolunun küresel pazarlaması ve futbolumuza daha fazla kaynak ayrılmasını sağlamak da geçmiş sezonlarda olduğu gibi yeni sezonda da önceliğini koruyacaktır. Yeni düzenlemelerle kulüplerimizin daha fazla gelir elde etmesine olanak sağladık.

FUTBOL KEYFİ İÇİN TÜM HAZIRLIKLAR TAMAM

Türkiye Futbol Federasyonu olarak bizler de yeni sezon öncesi tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Sezon öncesi yapılan talimat değişiklikleri hem kulüplerin hem de futbolseverlerin daha keyifli ortamda futbol heyecanı yaşamasına yardımcı olacak.

Türk futbol ailesinin bir yöneticisi olarak yeni sezona umutlu bakıyorum. Bu yıl kulüplerimizin yaptığı çalışmalarla "güzel futbol"un galip geleceğine inanıyorum? Yöneticilerimizin, hakemlerimizin, oyuncularımızın, teknik kadrolarımızın, kısacası futbol ailemizin tüm fertlerinin güzel futbolun yanında olacağına inanıyorum? Herkes futbolun güzelliğine inanır ve bir tepki vermeden, bir karar almadan bu güzellikleri aklına getirirse tüm Türk futbol ailesi olarak başarmamız çok kolay?

Profesyonel liglerde mücadele eden tüm kulüplere, sahalarda görev yapacak hakem, temsilci ve gözlemciler ile herkese başarı, mutluluk, sevinç ve kardeşlikle dolu bir sezon diliyorum? Hepimizin tekrarladığı bu temennilerin sadece birer söz olarak kalmamasını umuyorum?

Mahmut ÖZGENER
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı
Madem Türksün Göster Ürksün!
Kullanıcı avatarı
FReeBoY
Site Yöneticisi
 
Mesajlar: 111
Kayıt: 27 Eyl 2007 01:04
BURC: balik    balik
Tuttugum Takım: Galatasaray  Galatasaray

Dön Türkiye Süper Lig

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron