İspanya'da kriz tırmanıyor

Tüm Basketbol Ligleri , NBA Maçlarının Yorumları ve Analizleri

İspanya'da kriz tırmanıyor

#209 Mesaj | sChAdOw | 30 Eyl 2007 12:03

İspanya 1. Basketbol Ligi (ACB) ile TAU Vitoria Ceramica kulübü arasında yabancı oyuncular konusunda yaşanan polemik büyürken, mevcut anlaşmanın bozulması halinde ACB'de oynayan Türk basketbolcuların geleceği de tehlikeye girecek.
İspanya Süper Kupası maçlarında, TAU'nun ABD'li oyuncusu Will McDonald'ı eşinin İspanyol olmasından dolayı İspanyol olarak kaydetmesiyle başlayan tartışmanın büyüyerek, İspanya liginde oynayan AB dışından tüm yabancıları etkileyebileceği belirtiliyor.

İspanya Basketbol Federasyonu (FEB) Başkanı Jose Luis Saez, ACB Başkanı Eduardo Portela'ya gönderdiği mektupta TAU'nun ABD'li oyuncusu Mcdonald'ın İspanyol gibi kaydedilmesinin yanlış olduğunu belirttiği ve bunun hemen düzeltilmesini isteyerek, aksi halde mevcut anlaşmanın iptal edileceği ve bunun da ciddi sonuçları olacağı yönünde uyardığı bildirildi.

2005 yılındaki anlaşma gereği ACB ligindeki kulüpler Avrupa ülkelerinden gelip AB dışından olan 5 oyuncuyu oynatma hakkına sahipken, söz konusu anlaşmanın iptali durumunda Sırbistan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Türkiye gibi ülkelerden gelen oyuncular otomatik olarak AB dışı oyuncu statüsüne geçecek.

İspanyol basını ACB ligindeki 23 basketbolcunun etkilenebileceğini belirtirken, Real Madrid'de oynayan Kerem Tunçeri, TAU'da Kaya Peker ve AXA FC Barcelona'da Ersen İlyasova da bu listeye konuldu.


-KAYA, TAU'DAN SORUNSUZ AYRILMAK İSTİYOR-

Öte yandan TAU ile olan sözleşmesini karşılıklı olarak feshedebilmek için hafta içinde Vitoria'ya gelen Kaya Peker'in görüşmelerinde halen sonuç alanamadığı belirtildi.

Kaya İspanyol basınına, TAU'ya sorun olmayarak, karşılıklı anlaşma sağlanmasını umduğunu söyledi. Kaya ile TAU arasındaki görüşmelerin kısa sürede çözüme kavuşması bekleniyor.
sChAdOw
 

Dön Basketbol

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron