Çorlu'ya yarış pisti yapılacak

Formula 1 ve MotorSports ile ilgili bütün yorumlarınız burada

Çorlu'ya yarış pisti yapılacak

#494 Mesaj | sChAdOw | 09 Eki 2007 18:02

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde, uluslararası motosiklet yarışlarının yapılacağı bir pist inşa edilecek. Formula 1 yarışlarının düzenlendiği İstanbul Park pistinin 2021 yılına kadar F1'in patronu Bernie Ecclestone'a devredilmesi üzerine çalışmalar başlatan Motosiklet Federasyonu'nun girişimlerine Çorlu Belediyesi destek verdi. Çorlu Belediye Meclisi, Çorlu Havaalanı yakınlarındaki 600 dönümlük arazide pist yapılması kararı aldı.

Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Süleyman Memnun, Çorlu'da yapılacak pistte hem Uluslararası Motorsporları Konseyi'nden (FIA), hem de Uluslararası Motosiklet Federasyonu'ndan (FIM) A lisansı alacaklarını belirterek, ''FIM kriterlerine göre pist uzunluğu en kısa 3 bin 800, en fazla 4 bin 500 metre olmak zorunda. Biz bu pisti 4 bin 100 metre uzunluğunda yapacağız'' dedi.

İlk etapta 2 bin 800 metre uzunluğunda bir pist inşa ederek, Avrupa Motosiklet Şampiyonası'na ev sahipliği yapacaklarını ifade eden Memnun, şunları kaydetti: ''Öncelikle, yaklaşık 2 milyon YTL'lik bir harcamayla pist yapılacak ve gelen seyirci sayısına göre tribünler inşa edilecek. Motosiklet yarışlarını izlemeye 10 bin kişi gelirse 10 bin, 50 bin kişi gelirse 50 bin kişilik tribün yapılacak. İstanbul Park'taki gibi 110 bin kişilik tribün yapma hatasına düşmeyeceğiz.
Biz bu pisti 4 bin 100 metre uzunluğunda yapacağız. İlk etapta 2 bin 800 metre yapacağımız ve B lisansı alacağımız pistimizde Avrupa Şampiyonası yapılabilecek. Yavaş virajların olduğu, Supermoto ve Go-Kart için de bir bölüm olacak. Yani birbiriyle bağlantılı 1300 metrelik bir pistimiz daha olacak ve aynı anda iki yarış yapılabilecek. Daha sonra bu pisti, 20 milyon YTL'lik bir bütçeyle MotoGP ve Formula'nın yapılacağı bir pist haline getireceğiz.''

Süleyman Memnun, Çorlu Belediyesi ve sponsorların desteğiyle yapılacak pist için, ''Avrupa'ya sadece 120 kilometre uzaklıkta olan Çorlu pisti, avantajlı konumuyla Avrupa'daki tüm takımların antrenman yapmak isteyeceği bir pist haline gelecek'' diyerek iddialı konuşurken, İstanbul Park'a Türk sporcuların giremediğini, yapacakları pistin ise Türk sporcuların olacağını sözlerine ekledi.

İstanbul Park Pisti'nin işletme haklarının 2021 yılına kadar Formula 1 Yönetimi (FAO) Başkanı Bernie Ecclestone'a verilmesine tepki gösteren Motosiklet Federasyonu, 17 Ağustos 2007 tarihinde ''Türk sporcular, kendi ülkelerinin pistinde antrenman yapamıyor'' diyerek, İstanbul İdare Mahkemesi'nde ''Devrin iptali'' için dava açmıştı.

-BELEDİYE BAŞKANI ERSİN: ''PİSTİ YAPACAK GÜÇ VE BÜTÇEMİZ VAR''-

Çorlu Belediye Başkanı Altan Ersin, Harley Davidson kullanıcısı olarak kendisinin de bir motosiklet tutkunu olduğunu belirterek, ''Avrupa Şampiyonası için 3000 metrelik pist gerekiyorsa, biz o uzunlukta pist yapacağız. Çorlu Belediyesi'nin bunu yapacak gücü ve bütçesi var'' dedi.

Kendilerine Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası'nın da destek verdiğini kaydeden Ersin, şunları kaydetti: ''12 metre genişliğinde planlanan pistimizi Motosiklet Federasyonu'na kazandıracağız. Değişik parkurların yanı sıra restoranlar, kafeler yapıp sosyal faaliyetler için ortam hazırlayacağız. Çorlu'da artık motosiklet, go-kart ve otomobil yarışları yapılacak. Dünya şampiyonumuz Kenan Sofuoğlu'nu mutlaka burada yarıştıracağız.''

-''KÖTÜ KOMŞU İNSANI MAL SAHİBİ YAPAR''-

Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Hamit Abbasoğlu da Türk sporcuların İstanbul Park'ta antrenman yapamadığını belirterek, ''Kötü komşu insanı mal sahibi yaparmış'' dedi.

Çorlu'da inşa edilecek pistte her türlü uluslararası yarışı yapabileceklerini vurgulayan Abbasoğlu, ''Herkes, 'İstanbul Park müthiş bir pist oldu, tüm dünyada reklamımız yapılıyor' diye övünüyor. Oysa otomobil yarışlarını takip eden çok ciddi yayın organlarında ve internet sitelerinde, kendi pistimizi verdiğimiz için ''Türkler pisti işletmeyi beceremedi' diye bizimle alay ediliyor, çünkü dünyanın her yerinde pistler en az 300 gün çalışır. Dünya çapında otoritelerin görüşlerini dikkate alırsak, kendimizi kandırdığımızı anlarız. Pistin mimarı Herman Tilke, bu pisti yanlış yaptığını kabul etti. İstanbul Park'ın hiçbir yerinde, dünyanın parasını ödeyen bir seyirci 2 virajı üst üste göremiyor'' diyerek eleştiride bulundu.
sChAdOw
 

Dön Formula 1 & Motor Sporları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir