Ziya Doğan: Enerjimi sahaya veriyorum

Karadeniz Fırtınasına Gönül verenlerin yeri

Ziya Doğan: Enerjimi sahaya veriyorum

#105 Mesaj | sChAdOw | 28 Eyl 2007 22:26

Teknik Direktör Ziya Doğan hafta sonu oynanacak olan Konyaspor müsabakasından galibiyetle ayrılmak istediklerini söyledi.

Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri?nde bir basın toplantısı düzenleyen Doğan, kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Soru: Sizin ve takımınızın morali nasıl?

Moralim çok iyi. Alıştım. O kadar komik şeylerle karşılaştım ki bazen gerçek olmayan şeylere bile mizahi bakıp gülüyorum. Dedikoduların etkisinde kalsaydık işimizi yapamazdık. Morali iyi olan insanlar iyi çalışır. Karakter olarak üzüntülü olsam da sahaya çıktığımda her şeyi unuturum. Dünya yansa sahaya çıktığımda unuturum. Bu özelliğimi seviyorum. Zaten bu özellik olmasa, hem kulüp hem de oyuncular olumsuz yönde etkilenirdi.

Soru: Forvet konusunda sıkıntı var. Tomas Jun?a Konyaspor karşısında forma verebilirmisiniz?

Ersen ve Umut?un yokluğu bizi sıkıntıya sokuyor. Ama bunu mazeret olarak kabul etmeyeceğiz. Elimizde 28 kişilik kadro ve 3-4 tane forvetimiz var. Kadro oluşturulurken bunlar göz önüne alınıyor. Maçta Tomas, Ergin veya Ömer oynayacak. Ama henüz hangisinin oynayacağına karar vermedim. Çalışmaların sonunda isim belli olacak. Mutlaka oynayanlar oynamayanları aratmayacaklardır. Kendilerine bir şans doğmuş olacak. İnşallah şanslarını iyi değerlendirirler.

Soru: Ankaragücü maçından sonra bir yöneticinin sizinle ilgili açıklaması oldu. Yönetimin samimi olarak arkanızda durduğuna inanıyor, işinize karışıldığını düşünüyormusunuz?

Bu konuda çok yorum yapmadım. Havaalanında görüşmelerimi söyledim. Onun dışında konuşmadım. Kendisini bağlar. İnsanlar konuşabilir. Oraya takılıp kalmak doğru değil. Çalıştığım her yerde hiç kimse işime karışmadı. Karakterimi biliyorlar. Polemik yaratmak istemiyorum. Sayın Cavcav, Atay başkana ?benim için nasıldır? diye sormuş. O da ?sakın işine karışacak gibi olma? diye cevap vermiş. Karışılmaz derseniz polemik olur. Benim karakterim iyi biliniyor. O nedenle rahatım. Bizi eleştirenler olmuştur. saygıyla karşılıyorum. Bu konulardan ziyade takıma enerjimizi vermemiz gerekir. Bazı çevreler bunu engellemeye çalışıyor. Trabzonspor bir şahsın değil, herkesin takımı. Kulübün büyüklüğünü bilerek hareket edersek daha iyi olur. Gazetelere benim yöneticilerle sorunum olduğu yansıdı. Bir toplantıda yöneticilere benim ahlakıma, adamlığıma, insanlığıma yakışmayacak bir şekilde sözler kullandığım yazıldı. O sözleri burada sarf etmek bile istemiyorum. Dedikodu yaparak yönetimi, camiayı, basın mensuplarını üzerimize kışkırtmak için çok uğraşanlar oldu. Oluyor da. Geçen bir tanesi bu konuyla ilgili olarak bir yazı yazmış. Futbol magazin değil. Magazin haberleri bir şarkıcı için ?reklamın iyisi kötü olmaz? diye düşündürebilir ama biz spor adamları böyle düşünmeyiz. Magazinsel haberlere kamuoyunun hiç inanmaması lazım. Benim ahlakım, adamlığım, insanların yüzüne konuşur. Kendi yüzlerine bazen kendileriyle ilgili çok net şeyler söylemişimdir. Aslında onların gündeme gelmesi lazım. Kendilerine söylenenleri gündeme getirmeleri lazım. Bu konuyu fazla uzatmıyorum. Sadece diyorum ki; Ziya Doğan?ın enerjisini sahaya vermesini istemeyen çevreler bizi meşgul ediyor ama bir şeyi unutuyorlar. Ben enerjimi en acı günde bile sahaya çıktığımda takımıma verebiliyorum.

Soru: Tartışılıyor olmak sizi ne kadar rahatsız ediyor?

Alıştım. Bağışıklık kazandım. Onun için bu konuda rahatsız değilim. İlk zamanlar rahatsız oluyordum. Ama her gün böyle şeyler basında çıkınca biz de insanız. Ortama alışıyoruz. Önemsemiyorum. Sadece işime bakıyorum. Böyle konularla ilgilenecek zamanım yok. Takımımla ilgileniyorum. Gördüğünüz gibi idman tempo ve ciddiyetimizde aksaklık olmuyor. Antrenmanları takip edenler bunu bilir. Sahaya profesyonelce çıkınca her şey değişiyor. Maçlar kötü sonuçla bitse de neşeli idman yapıyoruz. Hiçbir zaman etkilenmiyoruz. Oyunculara bu mantaliteyi anlattım. Antrenmanda çekilen fotoğrafları görenler ?bunların umurunda değil? diye yorum yapılıyor. Oysa bunun böyle olması gerekiyor. Çünkü futbol 3 ihtimalli bir oyun. Türkiye?de futbola bakış açısı hep tek sonuç üzerine. Her takımın yöneticisi ve taraftarı futbolda tek sonuç vardır gibi hareket ettiği için bu gibi sıkıntılar yaşanıyor.

Soru: Konyaspor maçıyla ilgili olarak neler söylersiniz?

Konyaspor maçıyla ilgili soru en son geliyor. Normalde bu konuyu konuşmamız gerekiyor. Bu Türkiye?nin hastalığı. Geçen hafta galibiyeti kaçıran taraftık. Bazı hakemler bize çok zararlar veriyor. Bu isimleri 2 sene içerisinde belirledim. Biz spor adamlarına bunları konuşmak çok yakışmıyor. Ama gece maçı tekrar izledim. Attığımız net gol. Yediğimiz gol ofsayt. Trabzonspor?u sevenlerin böyle konuları gündeme getirmesi lazım. Ben takımımdan memnunum. Sadece Ankaragücü maçı kötü gözüktü. Ama iyiydik. Rakip iyi oynayıp sistemli bir biçimde defans yaptı. Bizim 1 pozisyonumuz var, onların hiç yok. Diğer maçlara bakıp hep iyiydik. Bursa?da galibiyeti kaçıran taraftık. Takımımı başarılı buluyorum. Sivasspor maçını eklediğimizde 3 puan ve bu hafta 2 gitti. 5 puanı eklediğinizde lig ikincisi olurduk. Bunları hatırlatacağım. Bu takım iddialı. Hiçbir mazerete sığınmadan yoluna devam edecektir. Şimdi önümüzde Konyaspor maçı var. Rakip ligin iyi takımlarından bir tanesi. Türkiye?de bu sezon büyük takımlar daha çok puan kaybedecek diye daha önce söyledim. Geleceği görerek hareket ettim. Bu ligde kötü takım yok. Anadolu futbolunun gelişmesine seviniyorum. Herkes birbirini yenebilecek seviyede. Konyaspor Galatasaray?a karşı eksik kalana kadar başa baş mücadele etti. Rize?yi yendiğimizde onların iyi olacağını söyledim. Gitti Fenerbahçe?den puan aldı. Konyaspor iyi takım. Kaliteli futbolcuları var. Futbol ciddiye alanların işi. Her maçı ciddiye almanız gerekiyor. Konyaspor maçını çok ciddiye alacağız. Rakibin kadar mücadele etmek zorundasın. Seyircisiz oynamak bizi etkiliyor. Önümüzdeki 2 seyircisiz maçı kazanmak istiyoruz. Ondan sonra onlarla ligde iddiamızı sürdürmek istiyoruz.
sChAdOw

Dön Trabzonspor

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir