Şampiyonlar Ligi'nin Yeni Statüsü 1 Aralıkta Belirlenecek

Türkiye ve dünya gündeminde olan spor olayları. Kısaca Önemli Haberlerde İçerebilir Siyaset Dışında!

Şampiyonlar Ligi'nin Yeni Statüsü 1 Aralıkta Belirlenecek

#148 Mesaj | sChAdOw | 29 Eyl 2007 11:51

UEFA Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Nedeniyle İstanbul'da Bulunan Başkan Michel Platini, Kamuoyunda Tartışılan Şampiyonlar Ligi'ne Katılım Şartları ile İlgili Kararlarını 1 Aralıkta Yapacakları Toplantıda Alacaklarını Söyledi.

UEFA Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı nedeniyle İstanbul'da bulunan başkan Michel Platini, kamuoyunda tartışılan Şampiyonlar Ligi'ne katılım şartları ile ilgili kararlarını 1 Aralıkta yapacakları toplantıda alacaklarını söyledi.

UEFA Başkanı Michel Platini, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısında, daha önce, Şampiyonlar Ligi'ne ulaşım listesi ile ilgili kararın İstanbul'da alınacağını açıkladıklarını belirterek, ''Ama bu arada UEFA tüzüğünü değiştirdik. Futbolun bütün ailesinin bir araya geldiği bir konsey oluşturduk. Bu kararı, herkesi dinleyerek almak istedik. Bu nedenle de kararı 1 Aralıkta İsviçre'nin Lucerne kentinde yapılacak toplantıya bıraktık'' dedi.

Michel Platini, KKTC'nin uluslararası müsabakalar yapamaması konusundaki bir soru üzerine, ''Kıbrıs Türklerinin'' futbolun içinde olması için çalışmalar yapıldığını anlattı.

UEFA'nın, KKTC futbolu hakkında FIFA ile aynı kanıda olduğunu söyleyen Platini, ''Türk ve Yunan federasyonunun bir araya gelmesi gerektiğini söylüyoruz. İnsanlar birbiriyle konuşarak daha çabuk ilerleme kaydeder. Bizim de bir takım imkanları harekete geçirip Kıbrıs Türklerinin futbol oynamasına yardımcı olmamız lazım. Normalde FIFA tüzüklerinde Kıbrıslı Türkler yok. Görüşmeler olması bu nedenle iyi bir durum'' diye konuştu.

Futbol maçlarındaki seyirci olaylarına karşı sert bir tavır sergileyen Michel Platini, bu konuda ''Sıfır'' toleransa sahip olduklarını söyledi. Platini, ''Kulübün futbol oynamasını istiyorsak, kulüpleri değil taraftarlara ceza vereceğiz. Turnuvadan takım ihraç edilmeyecektir. Bu konuda çok güçlü kararlar alacağız'' dedi.

Irkçılık konusunda da ''Sıfır'' tolerans kararı aldıklarını kaydeden UEFA başkanı, ''Eğer bir statta ırkçılık varsa, hakem, gözlemci ile birlikte karar vererek maçı durdursun. Ben de bu kararı alkışlarım'' diye konuştu.

Platini, milli takımda bulunan oyuncuların, sigorta edilmesinden yana olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türk Milli Takımı oyuncusu milli maçta sakatlanıyorsa, ya UEFA ya da federasyon tarafından bir tazminat alması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda federasyonlarla tartışıyoruz. Milli takımlara gitmek için para verilmesine kesinlikle karşıyım. Kulüplerin milli takımdaki sakatlıkların bedelini karşılamaları da doğru değil. Uygun bir denge bulmaya çalışacağız.''

Futbolcuların aşırı gol sevinçleri sonunda sarı kart görmelerini de değerlendiren Platini, ''Bizim asıl amacımız topu en uzun süre sahada tutmak, yani oynatmak. Bazı kuralları korumamız lazım. Yarın öbür gün siyasi, dini mesajlar da oyuncular tarafından verilebilir. Futbolcu sahada sadece futbolunu oynamalı'' dedi.

Bir basın mensubunun, ''Türkiye-Macaristan maçındaki hakem hatasından dolayı, UEFA'nın Macaristan'dan özür dilediği, Macar basınında yer aldı'' şeklindeki iadeleri üzerine, bu olaydan haberinin olmadığını belirten Platini, ''Kimseden özür dilemedim'' dedi. Platini, ''Oyuna ilişkin kararlarda kesinlikle geriye dönüş olmaz'' diye konuştu.
sChAdOw

Dön Gündem

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir